MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinin Yurtdışı Geçerliliği Hakkında

Duyuru

Haber tarihi: 24.07.2018

Malumları olduğu üzere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi kalite güvencesi sağlanmış bir sistem eşliğinde ulusal meslek standartları ve yeterliliklere göre uluslararası akreditasyona sahip kuruluşlarca yapılan ölçme ve değerlendirme faaliyetleri sonrasında başarılı olan kişilere düzenlenen ülkemizin ulusal markası haline dönüşmeye aday bir belgedir. (TS EN) ISO/IEC 17024 Personel Belgelendirme standardına göre düzenlenen MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri tüm dünyada tanınan bir standarda göre oluşturulmuş bir kalite güvence sistemi eşliğinde verildiğinden uluslararası tanınma ve geçerlilik noktasında diğer belgelere göre çok daha kabul edilebilir belgelerdir.

Ancak zaman zaman işverenlerimizden ve YBK’larımızdan MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişilerin yurt dışında çalışma izni almalarında bazı sıkıntılar yaşadıkları ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin doğrulanmaya ihtiyaç duyulduğu(T.C. devletinin tanıyıp tanımadığı) ya da kabul edilmediği yönünde bilgiler Kurumumuza iletilmektedir. Bu doğrultuda, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığımızın Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ile irtibata geçilerek Türkiye Cumhuriyetinin tüm Çalışma Ateşelerine bulundukları ülkelerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin doğrudan çalışma belgesine dönüştürülmesi için ilgili makamlara başvuru yapmalarına ilişkin Genel Müdürlükçe resmi yazıların iletilmesi sağlanmıştır.

Bu doğrultuda devletimizin yurt dışında bulunan tüm Çalışma Ateşeleri bulundukları ülkenin resmi makamlarına Kurumumuz tarafından gönderilen mesleki yeterlilik belgesinin özelliklerini ve ülkemizin marka değeri olduğunu anlatan başvuru yazısı ve belge örnekleri eşliğinde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin çalışma izni geçerli olan belgeler arasında sayılmasına ilişkin başvuruları gerçekleştireceklerdir.

Yapılan başvuruların sonuçları ayrıca belgelendirme kuruluşlarımıza duyurulacak olup, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin tüm dünyada geçerli olmasıyla birlikte MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli nitelikli işgücünün uluslararası projelerde yer alarak ülkemizin küresel ekonomide rekabet edilebilirliğinin artırılmasına ilişkin çalışmalarımız devam edecektir.

MYK ( MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU) TARAFINDAN YAPILAN DUYURUYU BİLGİLERİNİZE SUNARIZ.

Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı


Haber Arşivi...

İletişim

Mavi Akademi

Adres: Üçevler mah.
Burçak 220 sok. No: 4 - D: 19
Nilüfer Bursa
Tel: (+90 224) 443 10 00
Faks: (+90 224) 443 00 33
Cep tel: (+90 530) 575 03 31
E-posta: info@maviakademi.com.tr
maviakademi.com.tr

BİZ SİZİ ARAYALIM

E-Bülten, kampanya, duyuru, eğitim - hizmet - ürün bilgilendirme mesajları için:

İletişim